Závěti pomáhají, dary neziskovým organizacím mírně rostou

Sona_Nigrinova_darkyne

Paní Soňa Nigrinová

„Tím, že jsem sepsala svoji závěť, se mi nesmírně ulevilo,“ vypráví dnes osmasedmdesátiletá Soňa Nigrinová, tlumočnice a překladatelka, která se rozhodla odkázat svůj byt po rodičích Výboru dobré vůle – Nadaci Olgy Havlové. Dvě manželství se jí rozpadla, děti mít nemohla. S věnováním peněz potřebným už má zkušenosti, podporuje například dva studenty z Konzervatoře Jana Deyla pro zrakově postižené, i další dobročinné projekty: „Když vydělám něco navíc, někam to strčím a je mi dobře,“ směje se.

Paní Soňa je jednou ze zhruba 150 lidí, kteří se za posledních 10 let rozhodli odkázat část svého majetku neziskovým organizacím. V zahraničí jde o poměrně běžný způsob dárcovství, například v USA jde ze závětí na dobročinnost více peněz než od firem. V Česku to tak zatím není. „Myslím si, že je to také tím, že tady se obecně méně mluví o smrti, o otázce smrtelnosti… Česko je velmi ateistická země. V jiných zemích to není tak tabuizované téma,“ domnívá se Monika Granja, ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. Neziskové organizace přesto mírný nárůst darů ze závětí zaznamenávají. Za posledních deset let získaly necelých 150 milionů korun. Na dnešek, 13. 9., připadá Mezinárodní den závětí. 

Celý článek a další příběhy dárců ze závěti si přečtěte na stránkách Nadace Via, která i dary ze závěti oceňuje Cenou Via Bona.

RUBRIKY: