Vím, jaké to je, když vám zbyde jenom hlas

dita

Dita Horochovská

Dita Horochovská (29) má sice kvůli vrozené nemoci ochrnuté končetiny, rozhodně se ale nevzdává činnosti, která ji baví a naplňuje. A tou je pomoc lidem s podobným osudem…  Jediným způsobem, jak Dita může bez pomoci druhé osoby používat počítač, je ovládat ho hlasem. Je v tomto oboru průkopnicí, byla vůbec první uživatelkou těchto hlasových technologií v Česku. Své vědomosti si nehodlá nechávat pro sebe, založila spolek SILOU HLASU a chce naučit ovládat počítač hlasem i další handicapované. A díky tomu je začleňovat do běžného života. Projekt, který Dita rozjela spolu se svým parťákem Lukášem Srbou, můžete ještě pár dní podpořit i vy na crowdfundingovém serveru hithit.com.

Dito, vy jste kvadruplegička, co se vám stalo?

Mám od narození nádor v krční páteři. Nemoc se začala projevovat, když mi bylo asi půl roku. Před 14 lety se můj zdravotní stav zhoršil a já jsem přišla o možnost používat samostatně počítač. Protože jsem se nechtěla vzdát možnosti být alespoň na počítači samostatná, hledala se svými blízkými způsoby, jak by to mohlo jít jinak.

IMG_9216Co bylo výsledkem tohoto hledání?

Po dlouhém pátrání jsme zjistili, že existují hlasové technologie, které vyvinul tým pod vedením profesora Jana Nouzy z Technické univerzity v Liberci. Pana profesora jsem kontaktovala, vyprávěla jsem mu svůj příběh a řekla jsem mu, že bych vše ráda vyzkoušela. Tím vznikla spolupráce, která trvá dodnes. Byla jsem vlastně první uživatelkou těchto technologií v ČR a svými praktickými poznatky jsem se podílela na jejich vývoji. I díky tomu pomáhají dalším lidem, kteří mají podobné postižení jako já.

Lukáš

Lukáš Srba

A jak jste se potkala se svým parťákem Lukášem?

Lukáš je zdravý mladý muž. Před čtyřmi lety se mu změnil život, když nastoupil jako administrativní pracovník do organizace, která se zabývala pomocí lidem s tělesným postižením. Právě tam jsme se potkali, od začátku jsme si po všech stránkách rozuměli a vzniklo mezi námi silné pouto. Lukáš postupem času zjistil, že ho práce s lidmi s handicapem naplňuje a vidí v ní smysl.

Takže jste se rozhodli založit si vlastní spolek…

Tato myšlenka zrála asi dva roky. Celé to vzniklo přirozeně a spontánně. Už dříve jsme se oba věnovali podobné činnosti – tedy školení lidí v oblasti ovládání počítače hlasem, ale v rámci jiné organizace. Hodně jsme se naučili a zároveň jsme přišli na to, jak by to šlo dělat jinak. Chtěli jsme si konečně realizovat svoje nápady, rozhodovat se po svém. A v neposlední řadě jsme chtěli pracovat spolu, protože si rozumíme po všech stránkách, vzájemně se doplňujeme a pomáháme si. Jsme blízcí přátelé. Chceme společně zlepšovat životy těm, kteří to skutečně potřebují.

IMG_9277Pro koho jsou vaše kurzy?

Převážně pro lidi po úrazech, kterým se změnil život, a oni se ze dne na den stali zcela závislí na pomoci druhé osoby. Naplňuje nás, když se podaří tyto lidi začlenit do běžného života. Po absolvování našeho kurzu se naučí kompletně ovládat počítač hlasem bez pomoci druhé osoby. Získají tím soukromí, soběstačnost, sebevědomí, životní náplň a v nejlepším případě i pracovní uplatnění.

Co konkrétně se naučí?

Naše klienty jsme schopni naučit se třemi programy. Jedním je MyVoice, kterým se dá komplexně ovládat počítač (kurzor myši, klávesnice, Word, internet, Excel, Skype atd. Druhým programem je MyDictate, prostřednictvím kterého se dá psát text po celých slovech. Třetím programem je NEWTON Dictate, který slouží ke psaní dlouhých textů po celých větách nebo souvětích plynulým diktováním.

Dita a LukášPro úspěšné naplnění projektu SILOU HLASU chybí už jen málo, můžete ho podpořit tady:

www.hithit.com/cs/project/3702/silou-hlasu

25. 7. 2017

 

RUBRIKY: ,