Už žádné informace! Čína zakázala i wikipedii.

Evropské země se chystají k oslavám 30. výročí svobody, Čína utahuje kohoutky a zvyšuje už tak striktní cenzuru. Posledním krokem je zablokování Wikipedii ve všech jazykových mutacích.

 

Důvod je jednoduchý. Svět si právě připomíná 30. výročí masakru na Náměstí Nebeského klidu, při kterém zahynulo podle různých zdrojů několik set až několik tisíc lidí. A další tisíce skončily ve vězení. Dubnové a květnové demonstrace uprostřed Pekingu se mohly stát začátkem demokratizačního procesu v zemi a poslední dny se jich účastnily statisíce lidí. Jenže na rozdíl od zemí střední a východní Evropy zasáhla armáda a v noci ze 3. na 4. června její tanky a obrněné transportéry udělaly konec všem nadějím. Symbolicky třicet let po potlačení povstání v Tibetu tentokrát zasáhla armáda proti vlastním studentům a dělníkům. Na rozehnání demonstrace bylo povoláno 200 tisíc vojáků, naopak zahraniční novináři byli vyhoštěni ze země.

 

Pravda a láska v Číně nezvítězila, lidská práva jsou v největší zemi světa a druhé nejsilnější ekonomice stále tabu, stejně jako pravdivé a veřejně dostupné informace. V Číně podléhá cenzuře vše, od medií a knih, až po filmy a umění. Zakázané jsou také sociální platformy, jako je Facebook, Twitter či Instagram, takže není divu, že mladá generace o masakru na náměstí Nebeského klidu vůbec nic neví. Nenaplnila se tak slova amerického prezidenta Billa Clintona, který Čínu v roce 200 navštívil. A prohlásil, že internet udělá z Číny svobodnější společnost, neboť se svoboda bude šířit prostřednictvím počítačů a mobilů. Jak je však vidět, čínská verze blahobytu se obejde bez demokracie i bez otevřené společnosti.

RUBRIKY: ,