Peníze z člověka filantropa neudělají

Peníze podle Stanislava Gálika z člověka filantropa neudělají. „Pokud ve vašem okolí slyšíte někoho říkat, že teď sice nemá a tudíž nemůže pomáhat, ale kdyby měl tolik peněz jako druhý, tak by určitě pomohl … tak je to nesmysl,“ řekl tento mladý podnikatel a vystudovaný psycholog v jednom rozhovoru pro iDnes.cz loni na podzim.

galikK tomuto zjištění Stanislav Gálik dospěl na loňské několikaměsíční cestě kolem světa, na kterou se vydal po dramatických zvratech ve svém životě. Kromě touhy po sebepoznání ho na cestu vyhnala také touha zjistit, jak a zda vůbec se bohatí lidé snaží pozitivně ovlivnit svět kolem sebe. Zvolil si pro tyto účely tzv. richhike. Žádný batůžek, karimatka a palec nahoře někde na výpadovce. Richhike v překladu znamená stopování boháčů s bohatými, což funguje tak, že cestujete s bohatými lidmi, kteří vlastní soukromá letadla, u kterých většinou také nocujete a s nimiž rovněž trávíte nějaký ten čas.

Stanislav Gálik ještě před pár lety patřil podle časopisu Forbes mezi 30 nejvlivnějších lidí v České republice pod 30 let. Za rozjetí veleúspěšné módní značky Galard sklidil slávu a peníze. Založil také neméně úspěšné Unifer, organizaci, která pomáhá studentům k seberealizaci. Jenže pak přišel první neúspěch, druhý, třetí, rozpad manželství a Stanislav Gálik se ocitl na rozcestí. Otázka tehdy zněla: co sám se sebou? A tak se rozhodl pro onu cestu kolem světa.

Jedno z dalších poznání, ke kterému během putování třicetiletý Gálik s bohatými dospěl, je, že peníze člověka šťastného neudělají. Na cestách potkal celou plejádu velmi úspěšných lidí – od legendárního Dominka Haška, až po fotbalistu NFL Anthonyho Truckse či hollywoodského producenta Orena Koulese. Seděl s nimi v letadlech, snídal s nimi, večeřel, rozmlouval a zjistil, že úspěch je velmi pomíjivá věc. „U každého z nich jsem dospěl k závěru, že to, co mi vidíme jako úspěch a u těchto lidí obdivujeme, je naprosto prázdné a pomíjivé,“ řekl v rozhovoru pro ČTK loni na podzim. „Já jsem byl celý život doslova posedlý úspěchem a dělal vše proto, abych uspěl. A mám pocit, že mi vesmír dal richhike do cesty, abych pochopil, že to o úspěchu vůbec není,“ dodal.

zemekoulePodle Gálika existuje mnoho výzkumů, které tvrdí, že pokud zítra člověk vyhraje 5 miliónů, tak jeho život nebude lepší a ani nebude šťastnější. „Budete mít možná jiný byt a lepší auto, ale vaše vnitřní prožívání se jednoduše nezmění, pokud to nebudete chtít změnit vy sám,“ dodává k úspěchu měřenému penězi v rozhovoru pro ČTK.

Na cestách, z kterých si vedl blog, také poznal úspěšného podnikatele a myslitele Rajeshe Settyho. Jeho lekce vděčnosti Gálika značně ovlivnila: „Vděčnost je největší a nejrychlejší krok k prožití štěstí. Když chceš být spokojený, když chceš být šťastný, nepotřebuješ nic jiného, než být vděčný za to, co máš,“ řekl v rozhovoru pro agenturu ČTK.

Zkušenosti z odysey po čtyřech kontinentech mladý podnikatel zúročil v loni vydané knize Jak jsem stopoval letadlo. Kromě tohoto cestopisu plánuje ještě dopsat disertační práci Filantropie bohatých a knihu, která bude rozebírat psychologii bohatých a kterou by rád vydal ještě tento rok. Pro slovenský web startup.sk prozradil její závěr: bohatí lidé se nesnaží o změnu světa o nic víc než průměrní lidé. „Myslím, že je to škoda. Bohatí lidé mají obrovský potenciál měnit svět k lepšímu a já bych byl rád, kdyby ten potenciál využívali,“ dodal.

img-3601Stanislav Gálik (1986) založil módní značku Galard a organizaci Unifer, která pomáhá studentům realizovat svoje nápady. Klienty Uniferu jsou například AXA, Oracle nebo J&T Banka. Píše disertační práci Filantropie bohatých a knihu pojednávající o psychologii bohatých. Je autorem knih Psychologie přesvědčování (2012) a Jak jsem stopoval letadlo (2016).  Přednáší na téma psychologie přesvědčování, úspěch v podnikání, štěstí.

Foto: Archiv Stanislava Gálika

RUBRIKY: ,