Norsko nechce další ropu

Jedna z nejbohatších zemí světa reviduje svůj přístup k nerostnému bohatství. Vydatná ropná ložiska pod Lofotami zřejmě zůstanou nedotčená.

 

Norsko, které se během půl století proměnilo ze zaostalé a chudé rybářské země (tehdy dokonce žádalo o připojení ke Švédsku) v bohatou ropnou velmoc, se nyní vzdává výnosných nalezišť v okolí souostroví Lofot. Podle těžařů jsou zde k dispozici tři miliardy barelů ropy, ale mladí Norové (včetně mladší politické reprezentace) už o další „bezpracné“ bohatství nestojí. Rozhodně ne na úkor ekologie, která se pro skandinávskou zemi stává jednou z hlavních priorit.

 

Obrovské zisky z ropy (zhruba bilion dolarů) spravuje Norský státní fond, a vláda se s jeho pomocí snaží posunout zemi do pozice ekologické velmoci a světového lídra trvale udržitelného rozvoje. Norsko chce dodržet „akční plán“ a snížit do roku 2030 emise na úroveň 60 procent oproti roku 1990.

 

Jedním z pilířů je proměna vozového parku. Norsko chce v roce 2025 prodávat již pouze elektromobily – ostatně už dnes je jejich prodej vyšší, než prodej konvenčních automobilů. Přitom právě výroba elektrické energie je v Norsku již téměř plně zelená – bohatá země investovala zisky z prodeje ropy do výstavby vodních elektráren, které dnes zajišťují více než 95 procent elektrické energie. Takže elektrické vozy zde jezdí víceméně na „vodu“.

 

Zdroj The Independent

 

RUBRIKY: