Nocleženka.cz má za sebou rekordní sezonu. Na příští zimu je možné kupovat už teď

Jaro už je snad opravdu tady, takže na letošní mrazivé zimní dny můžeme začít jen vzpomínat. Ty letošní vyvolaly obrovskou vlnu solidarity veřejnosti s lidmi bez domova. V rámci projektu Nocleženka, který vznikl pod Armádou spásy, zakoupili dárci 30 000 poukázek na noc v teple pro osoby bez domova. Oproti loňskému roku se jedná o téměř pětinásobné navýšení.

Nocleženka funguje na jednoduchém principu. Každý, kdo chce pomoci, může za cenu 100 Kč zakoupit „nocleženku“, poukaz, díky kterému jeden člověk bez domova stráví noc v prostorách Armády spásy. Jednotlivé poukazy mají své číslo a dárci dostanou zprávu ve chvíli, kdy je právě jejich Nocleženka využita člověkem v nouzi. „V České republice žije téměř 60 000 lidí bez domova a zima je pro ně těžkou zatěžkávací zkouškou. Díky Nocležence nezískají pouze nocleh, ale dostanou také teplé jídlo a mohou využít i sociální zázemí pro osobní hygienu,“ doplňuje Lucie Stejskalová z Armády spásy, která má projekt na starosti.

Lucie Stejskalová je živoucím důkazem, že pokud je vůle pomáhat, jde to zařídit takřka ze dne na den. Nocleženka funguje na platformě pro tvorbu webů svépomocí Webnode a její prodej probíhá přes aplikace pro neziskovky Darujme. I přesto, že web vytvořila bez znalosti programování sama, svou funkci dobře plní. V únoru, kdy vládly několik dnů opravdu mrazivé noční i denní teploty, ho navštívilo dokonce čtvrt milionu unikátních uživatelů. „Ráda bych poděkovala všem dárcům, kteří projekt podpořili a podíleli se tak na jeho úžasném úspěchu. Je neuvěřitelné, že web, který jsme svépomocí před pár měsíci postavili, dokázal možná zachránit lidské životy. Ráda bych dodala kuráž každému, kdo má chuť začít pomáhat – kde existuje vůle, tam je dnes i cesta,“ dodává Lucie.

Ten, kdo by projekt rád podpořil, má šanci, ačkoli venku již začíná být teplo. Nocleženky je možné kupovat i nadále. Pracovníci Armády spásy je budou rozdávat, jakmile se studený vítr vrátí zpět do ulic. Podívejte se na: www.noclezenka.cz