Lehce nabyla, lehce pozbyla.

Zakoupen, darován, ukraden, ztracen, prodán, zabaven a navrácen. Taková je více než stoletá historie malého obrazu od Augusta Renoira, jehož příběh před pár lety fascinovaně sledovala všechna světová média. Aby ne, když obraz slavného francouzského malíře koupila americká učitelka v roce 2009 na bleším trhu za pouhých sedm dolarů. Společně se starou panenkou.

A jak se později svěřila, nezaujal ji ani tak obraz samotný, jako spíše pěkně zlacený rám. Po třech letech se rozhodla, že obraz prodá, a při té příležitosti se zjistilo, že jde o pravého Renoira s hodnotou kolem sta tisíc dolarů. Příběh o zázračném úlovku vyvolal značnou mediální pozornost, což se nakonec obrátilo proti šťastné majitelce.

Ozvalo se totiž Muzeum výtvarného umění v Baltimoru, které dostalo obraz jako dar od významné sběratelky a filantropky Saidie Mayové a z nějž byl v polovině minulého století ukraden. O osudu obrazu namalovaného kdysi během oběda na plátěný ubrousek nakonec rozhodl soud, který vrátil Renoira zpátky do muzea.

RUBRIKY: ,