Krátké zprávy

Umíme to už od dětství,  hlásá spot s chlapečkem,  který schovává zmoklého psa pod deštník. Stejně se jmenuje i kampaň šířící myšlenku dobročinnosti v Česku. Spot o tom, že dobré skutky jsme dělali už jako děti, běží od 7. září do 7. října v České televizi a v partnerských kinech Aerofilms, v kině Lucerna a prostřednictvím projektu DOBRO se dostane i k zákazníkům Zoot.cz.

Zároveň mohou lidé hlasovat nad příběhy letošních finalistů Ceny Via Bona. Ze 146 příběhů vybraly poroty Nadace Via 15 finalistů a 6 vítězů v 6 kategoriích, jejichž jména budou vyhlášena 19. října. Více informací na www.nadacevia.cz/viabona.


Majitel a CEO čínského e‑shopu Alibaba Group a zároveň zakladatel nadace Alibaba Foundation Jack Ma svolal počátkem července do Chang‑čou vůbec  první filantropickou konferenci v zemi. Na setkání s účastníky řešil vývoj filantropie v Číně a jak do ní zapojit více než 1,3 milionu čínských milionářů. Do roku 2020 přitom v Číně přibude další milion milionářů. Konference se zúčastnila více než tisícovka známých filantropů, ředitelů firem i neziskovek a podnikatelů. Vystoupili tu i hosté jako Pan Ki‑mun, Gordon Brown, Yao Ming a Jet Li. Filantropie je v Číně v plenkách, v moderní čínské éře nemá tradici. Podle Rozvojového programu OSN lidé charitě věnují jen 4 procenta toho, co lidé v Evropě. Jack Ma je v Číně největším filantropem. Zakládá nadace, podporuje univerzity. Do Alibaba Foundation firma posílá 0,3 procenta ročního výnosu.


Neziskovky po celém světě 13. září oslavily Mezinárodní den závětí. Podle Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových vloni připadlo  274 milionů korun z majetku zemřelých  bez dědice státu. Mezinárodní den závětí by měl lidem připomenout, že je   možné při psaní poslední vůle myslet i na dobrodiní, a naposledy tak pomoci. Více informací je na www.zavetpomaha.cz. Kategorii Závěť má i Cena Via Bona, která už druhým rokem oceňuje velkorysé  dárce.


261 středních škol v České republice se zapojilo do Studentské volby. 20. a 21. září studenti volili politické strany, které kandidují do krajských zastupitelstev. Akci už pošesté zorganizovala společnost Člověk v tísni v rámci vzdělávacího programu Jeden svět na školách. Myšlenkou je seznámit mladé lidi s volebním systémem a principy zastupitelské demokracie.


Na OH se do Ria vydal i vyhlášený italský šéfkuchař Massimo Bottura. Z potravin, které jeho podniku věnovaly cateringové společnosti, protože nesplňovaly kritéria pro kuchyně olympijské vesnice, během her připravoval večeře pro 70 lidí bez domova. Přidali se k němu dobrovolní kuchaři z Evropy i USA. „Nejde jen o charitu, o nakrmení několika lidí,“ prohlásil pro tisk Bottura. „Jde o sociální začleňování, o důstojnost, znovunabytí důstojnosti.“ Restaurace Refettorio Gastromotiva bude pokračovat dál. Vedle placených jídel tu hodlají denně podat večeři 108 bezdomovcům.


Zdroje: The New York Times, Forbes, Asociace společenské zodpovědnosti, Fórum dárců, Člověk v tísni, Nadace Via

 

RUBRIKY: