Každý se může stát patronem dětí, které neměly vždy štěstí

Karolínka a Rozárka, www.patrondeti.cz

„Karolínka s Rozárkou se narodily ve 29. týdnu těhotenství. Poporodní adaptace probíhala bez větších komplikací, vše se zdálo být v pořádku. Postupně se však začalo objevovat několik velkých ALE. Několik dní po porodu prodělaly obě moje holčičky těžké krvácení do hlavičky, které si bohužel vybralo svoji daň…“ tak začíná jeden z příběhů, který najdete na webu nového projektu Patrondeti.cz.

Patrondeti.cz pomáhá dětem, kterým osud do života přinesl nějakou překážku. Lidé si mohou vybrat příběh, který je nejvíc osloví a alespoň částečně přispět formou crowdfundingu. Podívejte se na web Patrondeti.cz a hned vám bude jasné, jak projekt funguje.

Pomáhat snadno a adresně

Maxíkova maminka jako samoživitelka nemůže platit všechny kroužky

„Mně se na PATRONu dětí líbí, že pošlu stovku a hned vidím, jak se částka dítěti přičte. Jestli Aničce chybělo 1760 Kč, aby mohla chodit na kroužek, tak teď už jí, díky mě, chybí jen 1660 Kč. Vidím okamžitě, jak jsem přispěla,“ usmívá se jedna z  dárkyň PATRONa dětí. „Taky se mi líbí, že dostanu e-mail hned, jak přispěju. Další přijde, když se příběh naplní a nakonec ještě obdržím poděkování od rodiny, třeba fotku, jak Anička bruslí. Mám dobrý pocit z toho, že vím, co se s mými penězi děje.“

„Pro nás je dárce partner, který si zaslouží vědět, jak se s jeho penězi nakládá. Chceme, aby byl součástí děje, aby si uvědomil, že jeho peníze přináší radost skutečným dětem,“ doplňuje Svatava Poulson, vedoucí projektu. „Naším cílem je být s dárci v blízkém kontaktu, informovat je o tom, jak „jejich“ příběh pokračuje. Na webu máme také možnost přispět neadresně na  transparentní účet. Na konci roku 2017 jsme ovšem zjistili, že o tento způsob podpory má zájem jen minimum dárců. Čili naše hypotéza se potvrzuje – lidé slyší na to, že darují zcela konkrétně.“

Ládík potřebuje rehabilitace

Za 5 měsíců fungování pomoc pro 55 dětí

Pro větší důvěryhodnost mají všechny příběhy na webu patrondeti.cz své patrony. Jsou to buď odborníci (např. učitelé, pracovníci neziskových organizací, vedoucí zájmových kroužků apod.) nebo rodinní přátelé. Patroni pomáhají rodinám, které se rozhodnou požádat o pomoc. Zároveň jsou potvrzením věrohodnosti příběhu pro dárce.

PATRON dětí začal fungovat v září 2017 a do dnešního dne vybral přes 800 000 Kč a podpořil 55 příběhů dětí, které potřebovaly finanční pomoc pro nejrůznější účely.

Příběhy dětí, které potřebují pomoci, může přihlašovat přímo zákonný zástupce nebo patron (se souhlasem zákonného zástupce) a to na webu www.patrondeti.cz nebo na emailu INFO@PATRONDETI.CZ

Rehabilitační cvičení pro Františka

Crowdfunding jako forma pomoci

Crowdfunding v dárcovství není v Česku úplně neznámý pojem. Jedná se o způsob financování, při kterém větší počet jednotlivců přispívá menším obnosem k cílové částce. Důležitým bodem je to, že peníze posíláte na zcela konkrétní věc a v průběhu darovacího procesu můžete vidět, jak se sbírka vyvíjí.

Způsob, kdy dárci přispívají konkrétním lidem, je čím dál tím populárnější. Je to logický vývoj. Stoupá zájem o lokální produkty a potraviny, komunitní zahrady a sousedské slavnosti. Dárci chtějí ovlivňovat svět a nejbližší okolí kolem sebe a chtějí vidět, co se s jejich penězi děje. Jsou náročnější, zajímají se o to, jak přesně budou darované finance využity a chtějí zpětnou vazbu.

Pomoc pro Danečka

Důležitým aspektem dárcovství jsou totiž emoce. Když daruji, dělám to, protože se chci cítit užitečně a mít z toho dobrý pocit. Potvrzení o daru pro daňové přiznání jednou za rok už prostě nestačí.

Dalším důležitým aspektem, který ovlivňuje chování dárců, je náročnost procesu darování. Co musím udělat, abych poslal/a peníze tam, kam chci? Musím do internetového bankovnictví? Musím peníze posílat na účet? Můžu zaplatit kartou? Čím dál víc lidí provádí nákupy a jiné online aktivity na mobilním telefonu. A nechtějí u toho ztrácet příliš mnoho času.  Lidé online rychle ztrácí pozornost a to platí, jak pro nákupy, tak bohužel i pro charitu.

Aby mohl František chodit

„Z úvodních průzkumů vyplynulo, že dárci chtějí vědět, komu a na co konkrétně přispívají. Chtěli jsme, aby bylo darování co nejsnazší. Tyto dvě věci jsme měli na paměti, když jsme budovali web PATRON dětí,“ říká Svatava Poulson. „Vyberete příběh dítěte, kterému chcete přispět a jednoduše zaplatíte online. Poslat můžete libovolnou částku od 100 Kč výš a zvládnete to i z telefonu.“

Další příběhy dětí najdete na: www.patrondeti.cz

29. 1. 2018