K přijetí syrských dětí vyzývá nová petice s názvem Češi pomáhají

Petici podepsali například herci Jan Hrušínský nebo David Matásek, cestovatel a publicista Dan Přibáň nebo bioložka Ruth Hálová, která je jedna z tzv. Wintonových dětí.

cesipomahaji

“Dříve jsme považovali za normální pomáhat, nyní máme v zahraničí pověst prospěchářů a egoistů. Velká část naší společnosti bohužel podléhá iracionálnímu strachu, který navíc šíří řada politiků a médií. Je zde ale také mnoho těch, kteří se staví za práva lidí na útěku. Jejich jménem vyzýváme vrcholné politické představitele naší země: Jednejte jako státníci, kteří nemají zapotřebí být populisty a není jim lhostejný osud trpících lidí,” uvádí se v textu petice.

Petice vyzývá vládu České republiky, aby naplnila slib z loňského roku o přijetí 1500 migrantů a aby v rámci tohoto vlastního závazku přijala především syrské matky s dětmi.

cesipomahaji2“Československo v minulosti přijímalo opuštěné děti třeba z Namibie, není to nic, co by se tu v minulosti nedělalo. Proto mi to připadá logické a zároveň akceptovatelné širší veřejností,” popsal pro ČTK Dan Přibáň, proč petici podpořil. “Děti s matkami by u Čechů nemusely vyvolávat strach. Už jsem mockrát slyšel, že se všichni bojí mladých mužů s iPhony, v uprchlických táborech je ale také spousta opuštěných dětí,” dodal.

Autory petice jsou lidé sdružení v FB skupině „Syrské děti do Česka, která vznikla na začátku dubna 2017 v reakci na šokující záběry obětí chemického útoku v syrském Idlíbu. Podepsat ji je možné na stránkách www.cesipomahaji.cz, stránky také odkazují na tipy, jak jednotlivci mohou se současnou situací pomoci.

“Nejdůležitější a leckdy nejtěžší je přímé působení na naše nejbližší okolí. Mluvte s rodinou a přáteli, sdílejte na Facebooku články vysvětlující problematiku migrace, nestyďte se za svůj postoj. Má to cenu!” uvádí se například na těchto stránkách.

15. 8. 2017

 

RUBRIKY: