Jiná aplikace na slevy

Třicetiletý inženýr byl při loňském ocenění Rolex Enterprise Award jediným Afričanem. Pět vítězů vybrala nezávislá porota odborníků. Ekponimo dostane 100 000 švýcarských franků a publicitu.

text: Nora Grundová, foto: Rolex Awards

Od svých jedenácti do čtrnácti let Oscar Ekponimo většinu času hladověl, proto se o dvacet let později rozhodl v Nigérii spustit aplikaci Chowberry. Ta usnadňuje cestu k jídlu stovkám chudých Nigerijců.

Vloni si šel za velkého potlesku muž jménem Oscar Ekponimo pro prestižní ocenění Rolex Enterprise Award za aplikaci Chowberry. Letos se díky ní dostal mezi desítku vybraných lídrů budoucnosti, kterou každoročně vyhlašuje časopis Time.

Jak sám inženýr IT z Nigérie popsal pro média u příležitosti ocenění, na vyrůstání v rodině, kde nebylo co jíst, se zapomenout nedá. „V jednu chvíli můj táta onemocněl, nepracoval a já si pamatuju, jak byl doma problém přijít vůbec k nějakému jídlu, natož kvalitnímu jídlu. Jedli jsme jednou za dva dny. To hluboce ovlivnilo moji psychiku. Taktéž to rozhodlo o tom, co budu studovat, a vždycky jsem říkal, že jednou v budoucnu budu problém s hladem řešit.“

Oceněna byla jeho aplikace Chowberry. Tato aplikace umožňuje charitativním organizacím nakupovat za zvýhodněnou cenu produkty, kterým má co nevidět vypršet spotřební lhůta. Ekponimo dál pokračuje ve vývoji aplikace, aby se kromě toho, že se do organizací dostane více levného jídla, předcházelo také jeho plýtvání a vytváření zbytečného odpadu. Prošlé potraviny za zlomek původní ceny mohou prostřednictvím darů od organizací získat nejchudší rodiny. Aplikace na principu cloudu propojuje obchody se zákazníky a sleduje spotřební data potravin. Jak se blíží konec spotřební lhůty, cena potravin se snižuje a aplikace také informuje zákazníky o dalších možných slevách nebo obchodech, které své prošlé zboží právě rozdávají zadarmo. Jedná se zpravidla o potraviny jako sušené mléko, obiloviny a olej.

Aplikace Chowberry funguje nyní v Lagosu a Abudže. Vloni ji Ekponimo se svým týmem v těchto metropolích spolu s dvaceti obchody tři měsíce testoval, připojilo se k ní na 300 lidí a jídla se dostalo 150 sirotkům a dětem v chudobě.

Prázdné police

„Je to nádherná cesta,“ říká Ekponimo. „Rozšiřujeme naši práci a síť do dalších částí země a regionů a chtěli bychom i do dalších částí světa.“

Když bylo Escaru Ekponimovi jedenáct, jeho rodina, která žila v nigerijském Calabaru, neměla většinu dní dostatek kvalitních či vůbec nějakých potravin a malý Oscar bojoval s hladem. Denně hleděl do polic spíže, kde měly být potraviny, a snil o zázraku, který by je tam dopravil. Jeho otec přestal pracovat poté, co ho postihla částečná mrtvice, a matka jako zdravotní sestra vydělala jen tolik, že z toho bylo pro všechny jedno obstojné jídlo za dva dny. „Máma nám pořád připomínala, že ten hlad není na věky. To mi dodávalo sílu,“ vypráví Ekponimo na videu, které natočil časopis Time, když se rozhodl letos zahrnout Oscara Ekponima na seznam Next Generation Leaders.

Na svém facebookovém profilu Ekponimo napsal: „V roce 1999, kdy mi bylo dvanáct, jsem vůbec poprvé četl nějaký článek v časopise Time. O osmnáct let později v něm vidím své jméno. Měl bych plakat, skákat radostí, běhat a být vděčný Bohu za poctu, že jsem na seznamu deseti budoucích lídrů spolu s Trevorem Noahem (jihoafrický televizní moderátor, známý z americké tv show The Daily Show, pozn. red.) Nikdy se svých snů nevzdávejte. Všechno je možné. Jen tomu věřte.“

Každý večer uléhá na světě ke spánku 700 milionů lidí, kteří toho dne nic nejedli, z toho 13 milionů v Nigérii. Třetina dětí mladších pěti let trpí v Nigérii hlady v důsledku útoků militantní skupiny Boko Haram, na severovýchodě žijí podle World Food Programme více než čtyři miliony lidí bez přístupu k potravinám. Ve stejný moment podle zprávy FAO při OSN zhruba třetina vyprodukovaných potravin ve světě není zkonzumována, protože dojde k jejich poškození během sklizně nebo převozu nebo je vyhodí přímo obchody. Vyhozené jídlo představuje přitom vodu a energii, která musela být do produkce vložena.

Moje vášeň

Aplikace Chowberry sleduje data spotřebních lhůt jednotlivých potravin v supermarketech. Jak se blíží jejich konec, snižuje se cena, což se v Nigérii včas dozví zaregistrované neziskové organizace.

Pro CNN Ekponimo popsal zkušenost, kterou viděl na vlastní oči. „Seznámili jsme se se ženou, která má šest dětí a přežívá na 400 naira (jeden dolar) denně. Prodává dřevo na topení a místní nápoj kunu. Jednoho dne jí místní správa za prodej na ulici kunu zabavila a matka těch dětí neměla nic. Takže mě těší sledovat, že tohle můžeme tím, co děláme, ovlivnit.“

Doufá, že se k aplikaci přidá více a více obchodníků, i když je nigerijská ekonomika v recesi. „Začali jsme na 1500 návštěvách denně, dnes jsme na dvojnásobku. Po levném zboží prostřednicvím aplikace je velká poptávka, lidé nám opakují, jak na nás spoléhají, protože věci jsou drahé. Náš systém pomohl snížit útratu za potraviny pro tyto sirotky o 70 procent.“ Ekponimo vysvětluje, že aplikace a systém se zamlouvají všem obchodům, ale ty velké mají občas problém se přidat kvůli přílišné byrokracii uvnitř řetězce.

Oskar Ekponimo dostal od společnosti Rolex ocenění Rolex Award, ovšem společnost také pomáhá Ekponimu aplikaci dotáhnout a vytvořit kolem ní celou společnost, aby se 50–100 tisícům nigerijských domácností dostalo zdravých, výživných potravin.

Ač dostal různé lukrativní nabídky, Ekponimo si pro sebe jinou práci nechce ani představovat. „Několikrát mě oslovili z různých technologických společností, ale Chowberry je moje vášeň a naplňuje mě. Chci sledovat, jak roste a jak pomáhá zlepšovat lidem život.“

Aplikace Chowberr y Vloni ji spustil nigerijský inženýr Oscar Ekponimo v Abudže a Lagosu. Aplikace propojuje potravinové obchody a supermarkety s nevládními organizacemi a charitativními organizacemi. Princip je v nasnímání čárových kódů, které nesou data o spotřební lhůtě. Když se blíží ke svému konci, aplikace uvědomí organizace o slevě na zboží. Některé supermarkety také rozdávají prošlé potraviny zdarma. Jinak drahé potraviny mohou organizace zakoupit pro chudobou ohrožené rodiny a sirotky. Zároveň se tím zamezuje vyhazování potravin. Vloni úspěšně proběhl pilotní test. Více na www.chowberry.com.

Článek byl publikován v podzimním čísle časopisu Umění darovat.