Jak se získávají peníze na charitu v Trumpově nadaci

Dražba večeře či sklenky vína s nějakou celebritou už v oblasti charity patří k zavedeným tradicím. Ve Spojených státech se nyní vede debata o tom, zda se hodí, aby prezidentovy děti podobné společenské aktivity se sebou samými také dražily.

Syn současného prezidenta Donalda Trumpa, Eric Trump, v těchto dnech přemýšlí, že právě probíhající dražbu „Posezení u kávy s Ivankou Trump v NYC nebo DC“ předčasně ukončí. Vydražené peníze měly jít na pomoc dětské nemocnici ve státě Tennessee. Turecko-britský podnikatel Ozal M. Ozkural se bude muset kávy s Ivankou Trump nejspíš vzdát. Za kávu s Ivankou nabídl 60 tisíc dolarů.

Důvodem k uzavření charitativní aukce by mohla být její neetičnost. Američtí právníci poukazují přítomnost Ivanky Trump a jejího manžela Jareda Kushnera u důležitých jednání, například s japonským premiérem. Motivem tureckého podnikatele dát si kávu s Ivankou Trump není její krása nebo výjimečnost její osobnosti, ale ryze blízkost k prezidentu Trumpovi. Mohl by od Ivanky vyzvědět prezidentovy budoucí plány s Tureckem, kde pan Ozkural mimo jiné masivně investuje.

Ivanka Trump se netají ambicemi zapojit se do politiky. Ráda by se angažovala v oblasti nerovných platů žen, rozšíření služeb mateřských školek a klimatické změně.

Další zájemce o kávu s Ivankou, podnikatel mexického původu Russel Ybarra médiím prozradil, že by si rád poseděl u kávy s prezidentovou dcerou proto, aby přesvědčila svého otce, aby nezpřísňoval imigrační zákony, jak to sliboval v předvolební kampani. Argumentoval tím, že ve svých 14 restaurací zaměstnává z velké části imigranty a těžko se mu mezi neimigranty hledá zaměstnance. Ve čtvrtek proto za kávu s Ivankou přihodil 67 888 dolarů.

Koncem minulého týdne ráno se nabídka vyhoupla na 72 888 dolarů.

Obchod s mocí a vlivy

Eric Trump se v rozhovoru pro New York Times bránil slovy, že podobné aukce s volným časem někoho z rodiny Trumpů pořádají skrze web Charitybuzz každý rok už léta: „Nejde nám o nic jiného než získat peníze pro nemocné děti.“ Trumpova nadace tímto způsobem tak každoročně vydraží zhruba 5 milionů dolarů.

Charitybuzz je speciální web, na kterém se za účelem získání peněz na charitu draží předměty a služby nejrůznějšího druhu. V době, kdy dražil kávu s Ivankou Trump její bratr Eric, editor New York Times dražil turné po redakci těchto novin. Výtěžek měl jí také na pomoc dětem v nouzi.

Na únor příštího roku Trumpova nadace chystá další velkou charitativní akci. Dárci, kteří věnují 25 tisíc dolarů, získají speciální přístup do luxusního rodinného rezortu Mar-a-Lago.

Proti podobným aukcím se staví Fred Wertheimer, prezident nadace Democracy 21, která se snaží o omezení obchodování s mocí a vlivy. Charitativní konání Donalda Trump a jeho syna Erica považuje za „značně nemístní“ a neetické, jelikož za peníze nabízí přístup a vliv.

Podobné aktivity podle zákona zaměstnanci federální vlády nesmí provozovat. Tento zákaz se však nevztahuje na prezidenta.

„To se prostě nedělá,“ řekl Fred Wertheimer listu New York Times o dražbě posezení u kávy s Ivankou Trump. „Prezidentova rodina by neměla dražit cokoli na jakýkoli účel s tím, že výherce získá k prezidentovi speciální přístup.“ Je to snadno zneužitelné.

 

RUBRIKY: