Hluboce si vážím nesobeckých lidí

simona-babcakova-jak-se-vratit-k-radosti-lehkosti-byti3009Hraje, improvizuje, moderuje, načítá knihy, vede improvizační workshopy, přednáší… A nejen to. Herečka Simona Babčáková také pravidelně pomáhá různým neziskovým organizacím. Jsou to třeba: Klinika, Nedejse.cz, Člověk v tísni, Asistence o.p.s., Hnutí Duha, Greenpeace, Automat…

Simono, co pro tebe znamená “filantropie”? 

Filantropie je pro mě určitá velkorysost ducha a uvědomování si souvislostí. Přijde mi jako samozřejmé, že pokud žiju v dostatku a blahobytu, o své přebytky se podělím s těmi, kteří takové štěstí neměli. Anebo podpořím aktivitu, která je smysluplná a pomáhá k tomu, aby společnost byla rozumnější a ohleduplnější k sobě i okolí.

Pomáháš různým neziskovým organizacím, jak si je vybíráš? 

Podporuji podle toho, jaké téma se mě osobně nejvíc dotýká, anebo mě prostě okouzlí nějaký člověk svým charismatem, jako například Erik Čipera z Asistence. Jemu nelze odolat. 🙂 Hluboce si takových lidí vážím. Imponuje mi a ctím, když je někdo nesobecký. Opět si myslím, že altruismus je přirozené cítění zdravých bytostí, ale stále se teprve probouzíme.

Kolik času a energie můžeš do těchto aktivit směřovat? 

To je trochu problém. Chtěla bych se smysluplné činnosti věnovat daleko víc. Ale mám omezené časové kapacity, takže to chodí ve vlnách. Řeším to pravidelnými platbami, pak občas moderuji, nějaká ta demonstrace, spoustu petic (když měsíc nepodepíšu žádnou petici, jsem nervózní 🙂 ), zkrátka jak kdy. Mám totálně nepravidelný život.

Slovo „filantropie“ má původ v řeckých slovech filein – milovat a anthrópos – člověk, tedy jakýsi lidumil, považuješ se za filantropku?

Rozhodně se považuju za filantropku ve významu toho slova. Kdybych měla velký prachy, tak bych věděla, kam s nimi. 🙂 Zatím jsou moje možnosti velmi omezené. Ale opět zdůrazňuji, že to považuji za normální. A jsem ráda, že i v Čechách filantropů přibývá.

7. 9. 2017

DSC_4196Kde můžete v nejbližší době Simonu Babčákovou vidět naživo?

9. 10. 2017, 18h – One human show v divadle Drak v Hradci Králové, v rámci Dne duševního zdraví

11. 10. 2017, 19.30 – improvizace skupiny NO A! v divadle Venuše ve Švehlovce v Praze

14. 10. 2017, 10 – 19h Simona Babčáková moderuje akci Ženy ženám v Brně

20. 10. 2017, 20h – improvizace skupiny NO A! v rámci improfestivalu Z patra v pražském Žižkostele

 

 

RUBRIKY: ,