Hledají se pohádkové babičky a dědečkové

VRB_8873

Čtecí babička Olga

„To je tak něco ohromného, že bych každému přála to zažít,“ říká čtecí babička Olga. Tenhle projekt prostě těší na všech stranách. Jak dámy a pány seniory z Domovů důchodců, popřípadě z řad dobrovolníků, tak děti z mateřských školek, kterým babičky a dědečkové předčítají. A těší i organizaci Mezi námi, která projekt vymyslela.

Kdo by nechtěl slyšet reakce jako: „ Ty děti mě úplně nabíjí, vždycky tam zapomenu na všechno okolo.“ „To je skoro to nejlepší, co ve svém životě mám.“ „Je to příjemný pocit, že jsem užitečná.“ Čtecí babičky a dědečkové docházejí pravidelně jednou týdně číst dětem pohádky do školky, která je jim blízká. Ať už vzdáleností nebo srdcem. Díky tomu, že babičky či dědečkové docházejí do školky pravidelně, vznikají mezi dětmi a staroušky (některé dámy, které jako staroušek zdaleka nevypadají, prominou) vazby, děti se ptají, vzájemně se obohacují.

Senioři nejsou mimozemšťani

A to je právě to, co mně osobně na tomto projektu zaujalo. Nejde totiž „jen“ o to zapojit do smysluplné aktivity starší generaci. Stejně důležitý je dopad na ty prcky v mateřských školkách. V dnešní době totiž nepřijdou se starší generací do kontaktu tak často, jak tomu bylo dřív. Jejich vlastní babičky a dědečkové třeba ještě chodí do zaměstnání nebo jsou jinak aktivní.

„Jde nám o to, aby děti neměly pocit, že senioři jsou mimozemšťani a aby věděly, že nás stáří čeká, že patří k životu. Obě ty generace žijí tady a teď,“ říká k tomu Linda Obrtelová, ředitelka organizace Mezi námi a dodává: „Seniorům se věnuje hodně organizací, nám jde spíše o děti, protože právě ony se jednou budou podílet na celkovém postoji společnosti k seniorům. Podle toho, co se dnes dozví, se budou jednou chovat k nám.“ A na tom něco je J.

Hledají se další pohádkové babičky a dědečkové

VRB_8882Se začátkem školního roku a návratem dětí do školek zase babičkám a dědečkům začaly jejich pohádkové směny. A mohlo by jich být ještě více. Víte snad o někom, kdo by se na takovou šichtu hodil? Znáte nějakého aktivního seniora, který má rád děti, rád čte a má čas jednou týdně zajít „zpátky do školky“? Ozvěte se organizaci Mezi námi, www.mezi-nami.cz, nebo přímo Kateřině Karbanové na číslo 603 483 487.

Video, kde čtecí babičky mluví o tom, co jim setkání s dětmi dává, jsme na Umění darovat zveřejnili nedávno. Vzpomínáte?

15. 9. 2017

RUBRIKY: