Filantrop Warren Buffett platil daně od 13 let. Na rozdíl od Trumpa

Americký miliardář a mecenáš Warren Buffett zveřejnil v pondělí 10. 10. daňová přiznání za posledních 72 let, aby dokázal veřejnosti a hlavně Donadlu Trumpovi, že daně pravidelně platil. Donadl Trump v nedělní debatě s prezidentskou kandidátkou Hillary Clinton hájil své nezveřejňování daní tím, že jiní boháči, jako například Warren Buffett, dělají to samé.

„Platil jsem federální daň z příjmu od r. 1944. Takže vlastně od třinácti let,” hájil se Buffett, který v prezidentských volbách mimo jiné veřejně podpořil Hillary Clinton.

Buffett Trumpa vyzýval ke zveřejnění daňových přiznání už v minulosti. Nabízel osobní setkání s tím, že spolu mohou probrat daňová přiznání. V roce 1995 Trump vykázal ztrátu ve výši 916 milionů dolarů. Odkazoval se tehdy na nepovinnost daně platit díky novým daňovým zákonům, které vešly v platnost v době prezidentování Billa Clintona. Nyní čelí kritice, že daně neplatil celé desetiletí.

Warren Buffett (86)
patří mezi nejbohatší muže světa. Letos se v žebříčku Forbes umístil na 4. místě. Každým rokem věnuje miliardy vybraným nadacím, například nadaci Bill & Melinda Gates Foundation, která  se soustředí na boj s chudobou ve světě, s nemoci jako HIV, malárie, zlepšení amerického vzdělávacího systému aj. Nedávno nadace nakoupila 100 000 kuřat, které věnovala chudým rodinám ve světě.

 

 

RUBRIKY: