Dlouhověkost jako dar aneb Jak se dožít stovky

Na konferenci ve francouzském Montpeliéru se belgický vědec, demograf Michel Poulain dal do řeči se svým italským kolegou. Ten mu vyprávěl o nápadně velkém množství stoletých lidí, kteří žili ve vesnici na východě Sardinie. Michel Poulain se tam tedy vypravil. S oním italským kolegou obcházeli místní hřbitovy, kostely a matriky a přišli na to, že v provincii Nuoro se dlouhověkost skutečně vymyká statistice.

Zakroužkovali si oblast na mapě modrou fixou. Tak vznikly tzv. Modré zóny – Blue Zones. K dnešku objevil Michel Poulain další tři, na japonské Okinawě, řecké Ikarii a v Kostarice. A co mají století staříci a stařenky společného?

Jak popsal Michel Poulain, nikdo z nich nesportuje, ale všichni se denně hýbou, chodí pěšky a pracují na zahradě. Devadesát procent jejich jídla tvoří zelenina z místních zahrad a maso, které se páslo na okolních svazích a loukách. Pije se střídmě lokální víno a káva, a to vše v širokém vřelém rodinném kruhu. Dlouhověkost se v jejich společenství považuje za dar, nikoli překážku.

 

RUBRIKY: ,