Co z toho mám? Radost…

Na většině fotografií není příliš vidět, je totiž schovaná za kamerou. A právě s kamerou v ruce Hana Kosová začala pomáhat neziskovým organizacím a už u toho zůstala. Její projekt Budupomahat.cz – původně web, později také občanské sdružení – bobtná o další a další aktivity. Hlavním cílem je podporovat neziskové organizace, propojovat je s veřejností, zkrátka pomáhat těm, kteří pomáhají… Jedním z nedávných větších projektů byl Kalendář pomoci, na kterém se podílela i řada známých osobností.

 Jak Kalendář pomoci vlastně pomáhá?

Kalendářem jsme chtěli inspirovat. Každý měsíc představuje jednu možnost, jak lze neziskovky podpořit jinak, než finančním darem. Obsahuje témata jako: Vykliď skříně, Zatanči si užitečně, Sportuj pro charitu apod. Třeba Petr Vacek s Denisou Pfauserovou vyzývají k dobročinnému nákupu. Oba podporují Letní dům, který se stará o děti z dětských domovů. A oba můžeme každoročně potkat na dobročinném bazaru na náměstí Míru, jak prodávají polévku. Celý výtěžek z bazárku jde ve prospěch projektů pro děti z dětských domovů. A nákupem na bazárku může Letní dům podpořit každý. Lucka Vondráčková zase připomíná, že vzdělávat se lze i v neziskovce. “Nabídka vzdělávacích kurzů a seminářů od neziskovek je široká. Můžeš se naučit znakový jazyk, připravit se na pěstounství, dozvědět se něco o domácím násilí, poruchách příjmu potravy, komunikaci s lidmi s handicapem nebo o umírání,” uvádíme v kalendáři. Zajít můžeme na benefiční ples nebo koncert, vyrobit dárky pro seniory vlastníma rukama anebo věnovat čas lidem na vozíku a vzít je na procházku… Prostě kalendář připomíná, že nákup služeb či výrobků od neziskovek anebo návštěva nějaké jimi pořádané akce či dobrovolnictví jsou neméně důležité než darování peněz.

Pro kalendář fotili například herci Bára Hrzánová nebo Petr Vacek, zpěvačky Lucie Vondráčková, Magda Malá, Anna Slováčková nebo Markéta Procházková… Bylo snadné sehnat tolik osobností? 

Snadné to úplně nebylo. Chtěli jsme pro projekt získat osobnosti, které skutečně pomáhají a bohužel ne všichni měli čas se tomu věnovat. Někteří se omluvili, že již fotili pro více projektů, k některým se třeba naše prosba ani nedostala, to nevíme. Naopak zase byli lidé, kteří nás moc potěšili. Třeba Lucka Vondráčková reagovala téměř okamžitě, že se jí projekt moc líbí a že do toho jde s námi. Všichni, kdo se focení zúčastnili, byli skvělí a projekt je zaujal.

Jak tě vlastně tento projekt napadl?

Křest kalendáře

Neustále přemýšlím o tom, jak k lidem dostat více informací o neziskovkách, protože se domnívám, že toho vědí stále málo. A mnozí nevědí ani o tom, jak je pomoc jednoduchá, a že nemusí jít vždycky jen o peníze. S fotografem Honzou Kvardou mě dala dohromady ředitelka Asociace veřejně prospěšných organizací ČR Monika Jindrová. Zeptala se mě, zda nemám nějaký nápad na kalendář. A v té chvíli přišla myšlenka na Kalendář pomoci. Pak už se to líhlo nějak samo. Honza se na charitativních projektech podílí velmi často. Fotografoval například kalendář Dej pac 2018 pro Home 4 Pets a spoustu dalšího. Spolupráce s ním byla báječná, také ho těší, že může být užitečný.

Kalendář pomoci vzniká pravidelně nebo letos poprvé? 

Letošní kalendář je první. Nápad přišel až v květnu, takže bylo co dělat, abychom to stihli, a jsme rádi, že se to podařilo.

Máme začátek roku, je ještě kalendář k mání?

Kalendář pomoci nebyl prioritně určen k prodeji, ale pár kousků je k mání v kavárně Vivien v Kamenické ulici v Praze 7, kde až do 12. ledna  probíhá i výstava fotografií. A mimochodem – mají tam vynikající raw zákusky. Kalendářem potěšil Nadační fond Pečovatel návštěvníky Mikulášské besídky, Hewer své asistenty po celé republice, partnerům ho rozdávali i lidé z o.s. Smíšek a také ve firmě Milan Kvapil s.r.o., která náš kalendář tiskem podpořila. My jsme rozdávali spřáteleným neziskovkám i kamarádům.

Práce na kalendáři byla ale jen jedna část tvých aktivit v rámci projektu BuduPomahat.cz, který jsi před lety založila. Co bylo impulsem k jeho vzniku? 

Hana Kosová, zakladatelka Budupomahat.cz

Impulsů bylo hodně. Mému prvnímu synovi je teď 30 let. Když byl malý, tak jsem často přemýšlela, kam s oblečením, ze kterého vyrostl, s hračkami. Když byl malý druhý syn, nedalo se jen tak jednoduše zjistit, který dětský domov či azylový dům by věci přivítal. Sice už byl internet, ale málokdo takové informace tenkrát zveřejňoval. Neziskovky jako celek jsem „objevila“ až v době, kdy jsem pracovala jako kameramanka pro jedno studio. Vyhledávali jsme pozitivní zprávy. Teprve tenkrát jsem zjistila, kolik dobrého neziskovky dělají. A rozhodla jsem se, že pro ně budu tvořit video prezentace. Zdarma. Takže nejprve vznikala videa a pak se k tomu přidávaly další věci – burza pomoci, upoutávky na akce, zajímavé články.

Projekt BuduPomahat.cz vznikl na podporu neziskových organizací, které pečují o zdravotně či sociálně znevýhodněné spoluobčany. Tyto neziskovky poskytují řadu služeb, bez kterých se společnost neobejde. Ve veřejném mínění dosud převládá názor, že lidé v neziskovkách mají státem garantované příjmy. Druhým extrémním názorem je, že zaměstnanci neziskovek by měli pracovat zadarmo. Pravdou ale je, že každou korunu si neziskovky musejí shánět samy. Lidé v neziskovkách péčí o lidi se znevýhodněním doslova žijí, neustále vymýšlejí nové možnosti, jak naplnit poslání a vize své organizace, jak pomáhat potřebným, nemocným. My, kteří jsme měli štěstí, že nás handicap netrápí, bychom měli pomoci a nemusí to být jen darování finančních prostředků.

Věnuješ se tomuto projektu „na plný úvazek“?

Na plný úvazek chodím do práce, abych měla z čeho financovat aktivity spojené s BuduPomahat.cz. Jestli je otázka myšlena tak, jestli pomáhám i jinak, než tvorbou pro BuduPomahat.cz, pak ano. Vše, co doma není potřeba, putuje do neziskovek. Ráda občas nakoupím od chráněných dílen. V zaměstnání jsem zavedla průběžnou sbírku nepotřebných věcí, takže v kanceláři hromadím vše, co kolegové nepotřebují a předávám to na jaře nebo na podzim neziskovkám, které dělají dobročinné bazárky – Letní dům, Nadační fond Pečovatel, Pestrá společnost. Pro neziskovou organizaci Spolu dětem jsme zajistili exkurzi pro děti z dětského domova do jedné naší provozovny. Pořádáme adventní trhy chráněných dílen. S Fosou spolupracujeme v oblasti zaměstnávání osob s handicapem. Taky se snažím „plnit díry na trhu“. Vytvořila jsem mapy sociálních služeb, kde lze jednoduše dohledat jak nejbližší pomoc, tak i potencionální příjemce pomoci. Také mi lidé často psali, kam mají odevzdat nasbíraná víčka od PET lahví. Tak jsem vytvořila seznam sběrných míst. I článek o tom, jak je možné pomáhat, je na webu.

Jak se projektu BuduPomahat.cz daří?

Nevím, jak to posoudit :-). Návštěvnost webu roste, sledovanost videí také, fungujeme i jako poradna, když někdo neví, kde by mu pomohli, kde může pomáhat on. A protože si nás všiml i časopis Umění darovat, tak asi dobře :-). Celý projekt je dobrovolnický, nedisponujeme žádnými finančními prostředky, takže si nemůžeme dovolit reklamu. Možná by se lidem hodilo, kdyby věděli, kolik tu najdou užitečných informací, ale jak to k nim dostat…

Co pro tebe pomoc druhým či filantropie znamená? 

Pomoc druhým chápu jako normální. Nejen vůči neziskovkám. Projekt BuduPomahat.cz má ale pro mě úplně jiný smysl. V neziskovkách pracují skvělí lidé, jsou pro svou práci nadšení. Dobíjí mi to baterky. Jsem ráda, že můžu dělat něco, co jim aspoň trochu v něčem pomůže. Těší mě to. Když se mě někdo zeptá, co z toho mám, odpovídám, že radost.

Jaké máš další plány? 

S fotografem Honzou Kavrdou

Ráda bych oslovila neziskovky, aby se u nás na webu zaregistrovaly a tvořily obsah společně. Můžou zveřejňovat články, tiskové zprávy, inzeráty nebo pozvánky na akce. Z pozvánek čerpají i média, mnohokrát mi psali z Českého rozhlasu kvůli nějaké akci. BuduPomahat.cz je prostorem pro propojení neziskovek a veřejnosti. Pokud bude chtít někdo pomáhat, najde vše na jednom místě. Plánujeme vytvořit i rozcestník, aby se každý jednoduše „proklikal“ k takové pomoci, která bude podle jeho představ.

Samozřejmě chceme opět vytvořit kalendář, tentokrát ve spolupráci s více neziskovými organizacemi. V této chvíli už známe obsah a hledáme způsob ztvárnění.

Hezky se rozjíždí i spolupráce s komerčními firmami. Hledají příjemce pomoci a obrací se na nás s žádostmi o pomoc při výběru neziskové organizace. Naším prostřednictvím firma PepperDecor, s.r.o. věnovala neziskovým organizacím 25 000 skleniček. Firma Milan Kvapil, s.r.o. chystá charitativní cyklistický závod, na kterém se také budeme podílet. A dál uvidíme, co nám rok 2018 přinese… :-).

Text: Markéta Čepická Daňhelová, foto: Honza Kvarda, Monika Jindrova a archiv Budu pomáhat.cz.

4. 1. 2018

RUBRIKY: ,