Cena Via Bona zná příběhy dobročinnosti za rok 2019

Nadace Via ocenila již po 22. příběhy lidí a firem, kteří pomáhají druhým lidem. Ze 120 nominací zvolila odborná komise 12 finálových příběhů ve 4 kategoriích – Dárcovská výzva, Dobrá firma, Srdcař a Mladý srdcař (do 26 let). Nejsilnější z nich pak vybírala veřejnost svými hlasy v online hlasování. Slavnostní předání cen proběhlo ve středu 22. května v kině Bio OKO.

O letošních oceněných rozhodovalo více než 6 000 hlasujících. Svého vítěze si tentokrát volili i zaměstnanci Nadace Via a to ve zvláštní kategorii s názvem Cena za dobré sousedství, která byla novinkou letošního ročníku.

Ondřej Šimetka držitel Ceny Via Bona v kategorii Dárcovská výzva

Za motto letošního ročníku Ceny Via Bona si Nadace Via zvolila „dobrá sousedství“. „Chceme čelit občanské pasivitě, rezignaci na veřejné dění, nezájmu o druhé, nedůvěře mezi lidmi. Proto jsme letos hledali příběhy těch, kteří jakýmkoli způsobem konají dobro pro své okolí, ať už v rámci nejbližšího sousedství, regionu nebo celé republiky,“  vysvětluje Zdeněk Mihalco, programový ředitel Nadace Via.

Zaměření na dobročinnost v místě, kde žijeme, se promítla do úpravy pravidel firemní kategorie. Ta byla již podruhé za sebou otevřena menším a středním firmám a podnikatelům, kteří částečně vrací zisky do svého regionu. A vůbec poprvé letos Nadace Via vyhlásila kategorii Dárcovská výzva. „Počet došlých nominací na Cenu Via Bona v této kategorii nám potvrdil, že dárcovské výzvy, někdy také označované jako peer-to-peer fundraising, jsou mezi lidmi rostoucím trendem. Jejich podstatou je umět vtáhnout do pomoci své okolí a pozitivním způsobem využít informační technologie,“ dodává Zdeněk Mihalco.

Ladislav Šumšal z Vincentky přebírá ocenění v kategorii Dobrá firma.

V kategorii Dárcovská výzva získal Cenu Via Bona Ondřej Šimetka, přednosta gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava, který pomocí svých extrémních sportovních výkonů vybral v rámci veřejných výzev přes 300 tisíc korun pro neziskovou organizaci Lékaři bez hranic. Dobrou firmou se stala Vincentka za celou škálu finanční i materiální podpory, kterou poskytuje luhačovickému regionu. Jako Srdcařka byla oceněna Martina Seidlerová za oživování rodného Jesenicka a Mladým srdcařem 2019 je Patrik Zadina, který na základě vlastní zkušenosti pomáhá na životní cestě dětem z dětských domovů. Zvláštní cenu za dobré sousedství udělila Nadace Via Evě Lehotské za neutuchající pomoc vyloučené ostravské osadě Bedřiška.

Hlavními partnery Ceny Via Bona 2019 jsou Nadace Pojišťovny Kooperativa, PwC Česká republika a Tchibo, patrony Ceny jsou Hana a Dalimil Dvořákovi a Věra Výtvarová. Hlavními mediálními partnery jsou Česká televize, Český rozhlas a Aktuálně.cz. Záštitu nad 22. ročníkem již tradičně převzalo Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze.

 

Více o ceně se dozvíte na stránkách Nadace Via.

RUBRIKY: ,