Petr Čech: Vrátit úsměv, alespoň na chvíli …

Nejlépe placený český sportovec Petr Čech je tváří mnoha charitativních projektů. Spolupráci s nimi si ale pečlivě vybírá. Jedním z nich je třeba každoroční aukce fotografií slavných osobností na podporu kojeneckého ústavu při Thomayerově nemocnici v Praze.

Tohle drobounké měsíční miminko bylo ve velmi dobrých rukou a to doslova. Držely ho ruce, které obvykle zabraňují míčům skončit v brance a patří jednomu z nejznámějších a nejlépe placených českých sportovců, brankáři Petru Čechovi. Ale teď ho tyto ruce vzaly opatrně a s jemnou téměř otcovskou péčí jej přiložily na obnaženou hruď. Stalo se tak při příležitosti vzniku fotografií každoroční dobročinné aukce deníku Mf Dnes a Dětského centra při Thomayerově nemocnici, které se věnuje ohroženým a znevýhodněným kojencům a batolatům.

ilustrace_02Fotografie známých tváří se sotva narozenými dětmi jsou následně draženy a za peníze (loni se podařilo získat 1,3 milionu korun) se nakupují věci, bez nichž by se tyto malé děti neobešly. Díky nim je možné jim alespoň trochu usnadnit start do života. Drobný kojenec, s nímž před fotoaparátem pózoval Petr Čech, jako by mu nechtěl zůstat nic dlužen, a tak na oplátku obdaroval gólmana. Dvakrát jej během focení počůral. „Asi budu mít dvojnásobné štěstí,“ glosoval to pohotově a s úsměvem Čech v narážce na to, že nehoda, která se mu přihodila, údajně přináší štěstí. Štěstí jistě potřebuje každý. Sám Čech neprožívá právě nejpovedenější období kariéry, protože ztratil místo v sestavě londýnské Chelsea (pozn. rozhovor vznikal před dvě lety v zimě 2014). Mnohem víc štěstí ale potřebuje ten maličký, kterého držel v náručí.

Proč podporujete zrovna tento charitativní projekt?

U všech charitativních akcí, které se rozhodnu podpořit, vždy zvažuji, jaký mají smysl a také to, jaký mohou mít dopad. Díky této fotografii má možná miminko větší šanci, že si jej všimne případná náhradní rodina a navíc z vydražených peněz bude mít užitek celý ústav. Taková akce má velký a zcela jasný smysl.

Předpokládám, že některé nabídky musíte odmítat.

Samozřejmě. Nabídky třídíme, a také některé z nich odmítáme. Už proto, že vše nejde realizovat z časových důvodů. To platí více pro projekty v Česku, protože se sem kvůli angažmá v Londýně dostanu zřídka. Mám spoustu povinností v klubu a nejen tam, proto se snažím soustředit na charitativní projekty, které podle mě stojí za to. Ne vše mě zaujme. Kolikrát mám pocit, že jde jen o jednorázovou akci, která k ničemu nevede, a tak do ní pochopitelně nejdu.

Do jaké naopak jdete?

Akce, jichž se zúčastňuji, ovlivňuje logicky i to, že jsem zaměstnancem fotbalového klubu Chelsea, který se charitě intenzivně věnuje, stejně jako všechny ostatní kluby v Anglii. Protože jsem už dvanáct let v cizině, nedovedu objektivně posoudit, jak je to v tomto ohledu v Česku. Ale pamatuji si, že jsme se pro charitu angažovali také se Spartou, když jsem v ní působil.

Petr Čech, brankář, fotbalista, sportovecV čem konkrétně se angažujete s londýnským klubem?

Jsme ambasadory takzvaného Breakfast clubu, který se věnuje problému, že děti ze sociálně slabších rodin odcházejí ráno poměrně často do školy, aniž by se nasnídaly. Rodiče jim snídani nedají, protože nemají dostatek času nebo často i peněz. Přitom snídaně dodá dítěti energii, a to pak dosahuje lepších školních výsledků. Breakfast club zajišťuje, aby se mohly nasnídat ve škole před začátkem vyučování. Navíc organizuje různé soutěže v návaznosti na dobrý prospěch žáků. Odměnou kupříkladu je, že se mohou podívat na náš trénink. Výraznější podpora Chelsea pak směřuje na podporu centra pro boj s nádorovými onemocněními u dětí.

Chodíte za těmi dětmi na Vánoce?

Ano, třeba na Vánoce. Nakoupí se dárky a rozdají se malým pacientům. Přijde mi to jako velmi dobrá forma charity. Je adresná, a proto funguje.

Setkání s dětmi bojujícími s rakovinou to musí být silné momenty, ne?

Mám vlastní děti ve věku těchto malých pacientů, o to víc se mě jejich těžké osud dotýkají. Ale na druhou stranu je příjemné vědět, že jsem právě těmto dětem udělal obrovskou radost. Ony se setkají s těmi, kterým fandí, a je na nich vidět, jak jsme jim setkáním doslova rozsvítili den a udělali jim ho nezapomenutelným. My tyto děti neznáme blíž, a tak nám nepřijde zvláštní, když je vidíme v naší společnosti spokojené. Ale pak za námi přijdou jejich rodiče s tím, že takhle šťastného neviděli syna nebo dceru tři měsíce. Aspoň na chvíli jsme těmto dětem vrátili úsměv na tvář a to je důvod, proč to děláme.

Vedle klubových máte i soukromé charitativní aktivity.

Jedním z prvních projektů, který jsme s manželkou Martinou podporovali, byla společnost Pomocné tlapky zabývající se výcvikem asistenčních psů. Takový výcvik stojí spoustu času i peněz. Nevidomých se týká i naše další aktivita, kdy podporujeme Bílou pastelku. Ta se věnuje službám pro zrakově postižené. Právě Bílá pastelka je pro mě příklad projektu, u kterého cítím, že má velký smysl. Nejde o jednorázovou akci, která brzy vyšumí.

Spálil jste se někdy? Litoval jste zpětně, že jste na nějakou nabídku kývl?

Musím to zaklepat, ale ne. Nestalo se to zřejmě právě proto, že se snažíme pečlivě vybírat projekty, které podpoříme.

Mluvíte v množném čísle.

Mám štěstí, že mám kolem sebe dobrý tým lidí. Já se rozhoduji na úplném začátku. Zvážím, zda se nabídnutého projektu chci zúčastnit, a pokud dojdu k názoru, že ano, oni se o vše postarají. Pochopitelně nemám čas komunikovat s organizátory a ani ladit načasování. Třeba při dnešním focením byl připravený ateliér i můj malý společník. Svůj čas jsem věnoval jen samotnému focení a dopravě sem.

Hraje ve vašem vztahu k charitě roli i to, že nepocházíte ze zrovna bohatých poměrů?

Nějakou roli to hrát může. Člověk se umí snáze vžít do tíživé situace těch, kteří potřebují pomoc. Rohodující ale podle mě není to, kolik máte peněz. Nějakým způsobem může druhým pomoci většina lidí. Záleží jen na tom, aby zvážili jak.

Petr Čech, sportovec, fotbalista---Petr CechPetr Čech (1982)
už dvanáct let působí v zahraničí, nejprve ve francouzském Rennes, od roku 2004 pak v londýnském klubu Chelsea. S ním vyhrál mimo jiné třikrát anglickou ligu a triumfoval i v nejprestižnější klubové soutěži na světě, Lize mistrů. Jako jeden z nejslavnějších českých sportovců a vůbec nejlépe placený fotbalový brankář pobírá od londýnského klubu Chelsea týdenní plat 3,5 milionu korun hrubého. Ten mu ještě vylepšují sponzorské smlouvy. Čech je pravidelně vyhlašován nejlepším tuzemským fotbalistou a patří do světové špičky fotbalových brankářů. Je ženatý, s manželkou Martinou mají dvě děti.

Rozhovor vyšel v časopise Umění darovat / zima 2014/2015.

 

RUBRIKY: