Via Goooooood

Češi vyvíjejí jedinečnou dobročinnou aplikaci a sociální síť, která pomůže v USA darovat a připojit se k dobré věci. Časem se prý připojí celý svět. Proč nejdříve v USA a jak bude aplikace fungovat?

Poprvé jsem o vývoji téhle aplikace slyšela letos v Českém domě v New Yorku, už se tam o ní vědělo. Posléze jsem zastihla jejího duchovního otce Martina Valtu i ústa a hybatele týmu Vladislavu Závrskou na cestě do Texasu, protože tito lidé jsou většinu času buď v USA, nebo zrovna na cestě tam. Tým vyvíjející aplikaci viaGoood je přitom rozkročen mezi Olomouc, Prahu, Londýn a Venice na Floridě.

Název viaGoood, tedy cesta k lepšímu životu, napadl Martina Valtu už před mnoha lety. K samotnému vzniku aplikace přispělo několik dobrých a jedna špatná věc. K těm dobrým patří, že Michal Valta před třinácti lety založil softwarovou firmu, kde mu od té doby fungoval efektivní IT tým. Ač se profesně specializoval na realitní marketing, zajímal se celý život o to, jak být světu kolem sebe užitečným. Začala se v něm rodit myšlenka na dobročinnou platformu. „Měl jsem chuť pomáhat lidem, protože mi to dělalo samotnému radost. Jen to dlouhé roky nemělo konkrétní podobu,“ vypráví zakladatel aplikace. A tou špatnou věcí byla závažná autonehoda v roce 2012. Michalova řidička propadla mikrospánku na dálnici, vletěla do kamionu a šance, že se Michal z bouračky dostane živ a zdráv, byly pramalé. Ale dostal se. „Uvědomil jsem si, že život může zmizet ve vteřině, že nesmím ztrácet čas.“ Přivedlo ho to prý k přehodnocení životních priorit a rovnou začal na vývoji tzv. Be‑good platformy se svým týmem ve firmě pracovat.

O co jde? „Je to systém, do kterého se může zapojit každý a přispět svým dílem ke zlepšení světa,“ krátce shrnuje podstatu Vladislava Závrská, výkonná ředitelka projektu. Myšlenku rozvádí: „Naším cílem je prostřednictvím Be‑good platformy podporovat dobré aktivity, které ve svých důsledcích mění svět k lepšímu, a pomáhat uživatelům radovat se ze života, být motivovaný k dobrým činům a vytváření dobrých vztahů. ViaGoood je zaměřena na podporu aktivity neziskových organizací a charit a využívá síly spojení lidí a zmnohonásobení účinku jejich pomoci.“

Tým kolem viaGoood tvoří pět vývojářů, dva grafičtí designéři, analytik, Vladislava Závrská jako CEO a Michal Valta jako zakladatel myšlenky a vizionář. V současné chvíli jsou podle svých slov ve čtvrtině vývoje aplikace, ještě není ke stažení. „Snažíme se o co největší nezávislost projektu, rozhodli jsme se proto pro crowdfunding na vlastním webu 50000goodpeople.com. Tolik dobrých lidí ve světě hledáme, každý může poslat 19 dolarů na vývoj a uvedení platformy viaGoood na trh,“ vysvětluje Vladislava Závrská.

Být tam je cool
Používám sice slovo aplikace, ale bylo mi vysvětleno, že o pouhou aplikaci se nejedná, jde opravdu o sociální síť podobnou třeba Facebooku. „Mělo by být cool být ve viaGoood, tak jako je teď cool být na Instagramu,“ shodují se oba. Na síti budou fungovat sekce a zájmové skupiny stejně jako na ostatních sociálních sítích. „Já mám například ráda psy,“ říká mi Vladislava. „Takže si zadám skupinu zvířata a budu dostávat feedy z téhle oblasti, hezká videa, informace a novinky, ale i příležitost v téhle oblasti pomáhat. Někdo jiný může mít rád třeba cestování nebo přírodu. Stejně tak se na viaGoood lze dozvědět, že se v našem okolí koná zajímavá akce, zakládá nová organizace, buduje se třeba nová studna a můžeme se k ní připojit, poslat pět nebo deset dolarů jako příspěvek a pak sledovat, co se s penězi stalo. Nedostanete jen soustavu čísel jako ve výroční zprávě, ale dozvíte se, jak to skutečně s onou studnou vypadá.“ Je to prý první Be‑good platforma svého druhu, všechny jiné umí něco včetně Facebooku, prostřednictvím kterého v USA lze posílat finanční příspěvky, ale viaGoood by měla umět všechno. Má pomáhat lidem v obtížných situacích, ochraně přírody a zvířat. Pomoc bude adresná s tím, že je možné zjistit, jak silná pomoc v určité oblasti už je a kdo další se k pomoci připojil, například z přátel nebo okolí. Půjde i o sdružování dobrovolníků.

Úzké jádro pěti až deseti lidí, kteří se na vývoji viaGoood podílejí, by mělo posléze fungovat jako redakční tým, obsah alespoň zpočátku bude nutné filtrovat. Jinak by měl síť viaGoood podle Vladislavy čistit vlastní evaluační systém; každý příspěvek bude mít rating, takže co je špatné, to systém sám vyloučí. Pátrám, jestli bude na síti reklama. Bude, ale prý jiná, jinak postavená. „Například nějaká automobilka začne prodávat nový model. Místo popisování detailů o tom autě tam bude informace, kam firma přispěla, na čem dobrém se podílela,“ vysvětluje Michal Valta.

Nejdřív v Americe
Aplikaci vyvíjí tým zatím pro americký trh. Proč vlastně? Původně totiž měla aplikace a síť začít fungovat rovnou v České republice, nápad tu přece vznikl. Ovšem pak si Michal Valta a jeho tým spočítali poměr cena-výkon. Náklady na vývoj jsou stejné tam i tady, zatímco dopad na společnost by byl v USA nesrovnatelně větší. Michal to vysvětluje. „Kromě toho, že tam žije víc lidí, jsou tam také filantropii mnohem víc nakloněni. Na vývoj aplikace a sítě výborně reagují. A pak, pro globální start aplikace jsou USA mnohem vhodnější než Česko.“

A tak se létá. Aplikaci by měli mít hotovou do konce tohoto roku a pak by měla dva roky běžet jen v USA. Jak říká Vladislava, to, že mají tým rozkročený mezi Atlantikem, ničemu nevadí. „Společně s Michalem jsme často na cestách po USA, zbytek týmu pracuje z Česka. Komunikace s týmem, byť v různých časových pásmech, probíhá perfektně, fungujeme jako flexibilní, na úkoly orientovaný tým, kde každý za svou část práce přebírá zodpovědnost, obvykle dvakrát do týdne máme intenzivní porady, kde shrnujeme, co se událo a kam je potřeba směřovat naše úsilí dál. Online prostředí nám komunikaci velmi usnadňuje, já osobně nevnímám rozdíl mezi tím, zda jsem v USA nebo v Česku.“

Zvol si dobro
Choose to be good je motto celé jejich činnosti. Základem je nadšení do vývoje aplikace, protože celý tým v sílu filantropie věří. Michal Valta intuitivně, Vladislava Závrská se jí věnovala i profesionálně. Po studiu žurnalistiky a sociologie na UP v Olomouci se roky zabývala sociální exkluzí, o které i učila na univerzitě. V době, kdy se vypravila na dvouměsíční stáž na univerzitu do Kentucky, dostala nabídku pracovat pro viaGoood. Opustila tedy jisté místo a nastoupila do vývoje aplikace. Z obou je cítit vášeň pro propojení dělání dobra a technologií.

„Vedla nás určitá nespokojenost ze světa, jakým způsobem je utvářen, ale také obraz o něm. Chceme podporovat dobré aktivity ve světě, šířit dobré zprávy, vytvářet pro každého příležitost, jak snadno prostřednictvím moderní technologie udělat svět lepším. Na základě námi realizovaných analýz jsme zjistili, že tak komplexní nástroj, který by využíval síly propojení mezi lidmi k proměně světa, jehož jsme součástí, není snadné nalézt,“ uzavírá Vladislava Závrská a chystá se odletět. „Ve svém důsledku je viaGoood životním stylem, jehož základní hodnotou je starostlivost a zodpovědnost za svět, který utvářím, za svůj dobrý pocit z utváření sebe sama, ale také za druhé, za zvířata a za životní prostředí.“

VIAGOOOD je vznikající aplikací a sociální sítí, která se bude soustředit na dobročinnost a charitativní aktivity. Jejím zakladatelem je programátor Michal Valta. Aplikace má za sebou čtvrtinu vývoje, který se odehrává z velké části v USA. Tam také od příštího roku bude viaGoood fungovat nejdříve.

Článek vyšel v časopise Umění darovat / jaro 2017.

RUBRIKY: