Skládání origami hloubí studny

komiks_obr.1Když bylo Katherine Adamsové pět let a její sestře Isabelle osm, začaly si doma v texaském Dallasu skládat origami. Naučil je to jejich tatínek, původem poloviční Japonec. V listopadu roku 2011 donesly své papírové výrobky do místního Starbucksu a rodinný přítel a manažer kavárny pobaveně podotkl, že by to mohly prodávat.

komiks_obr.2
Ve stejné době se dívky doslechly, že v některých zemích děti místo do školy chodí daleko pro vodu. A také to, že hloubení studny v Etiopii stojí necelých 10 000 dolarů. Sestry se tedy rozhodly, že svá origami prodají – po 500 dolarech za kus – a peníze dají na stavbu studny. Do konce prosince prodejem svých papírových ozdob vydělaly téměř 10 000 dolarů; vše poslaly na studnu a rozhodly se pokračovat.

komiks_obr.3S pomocí rodičů založily neziskovou organizaci Paper for Water a origami v ceně od 10 do 100 dolarů prodávají online. Dosud vydělaly přes 800 000 dolarů a postaraly se o více než 800 studní v zemích jako Keňa, Ghana, Etiopie, Indie, Peru, Nikaragua, Mexiko, ale i v rezervaci kmene Navajo v Novém Mexiku. Dívky často navštěvují školy a mluví s jejich studenty o tom, že s filantropií lze začít i v takto mladém věku.

RUBRIKY: