Josef Bolf: Nejdůležitější je mírnit lidské utrpení

Umělec Josef Bolf přispěl do 9. ročníku Dobročinné aukce Nadace Via, která se konala 2. listopadu 2015 v hotelu Marriott. V letošním roce proběhne již 10. ročník a to 28. listopadu 2016. S Josefem Bolfem jsme mluvili nejen o tom, proč svá díla rád daruje, ale i o filantropii samotné.

Proč dáváte své obrazy na filantro­pické aukce?

Protože si myslím, že je dobře tyto akce podporovat, žijeme v poměrně bohaté společnosti, a tak je podle mne normální podporovat lidi, kteří třeba neměli štěstí nebo prožívají jinak obtížnou situaci.

Jak si takové obrazy vybíráte? Děláte to vy, nebo to necháváte na někom jiném?

Vetšinou je vybírám sám, dávám trochu důraz na to, aby nějak splnily svůj účel, tedy aby pomohly.

Hlídáte si, jak je s financemi, které se získají z prodejů vašich obrazů, naloženo?

Přiznám se, že až tolik ne, ale samozřej­mě občas přes nějaké časopisy a podobně přijdu do styku s tím, jak dané společnos­ti, kterým díla dávám, fungují nebo čím se prezentují.

Určujete si nějak, co se s těmito pro­středky má dělat?

Moc si to neurčuji, spoléhám se na to, že společnosti, kterým své věci poskytuji, jsou dostatečně kompetent­ní a profesionální.

bolf_obrJaké oblasti je podle vás potřeba nejvíce finančně podporovat?

Těžko říct, obecně asi všechny, které zmírňují lidské utrpení. To je to nejdůležitější.

A co byste podporoval vy osobně, kdybyste měl dostatek prostředků?

Vím, že je obtížně fungovat s psychickými potížemi, asi bych se soustředil na tuto oblast.

Často se o umění a filantropii mluví v opačném gardu, tedy o případech, kdy filantrop podporuje umění. Jak vnímáte tyto lidi v Česku? Je jich už na naši zemi dost?

Vnímám je samozřejmě pozitivně, bez nich by asi společnost nemohla fungovat. V Česku jich je asi nějak přiměřeně na to, jak drastickými změnami si naše společnost v uplynulé době prošla.

Proč to dělají? Jaké jsou podle vás jejich motivy?

Mohou být jakékoli, ať už je to potvrzení jistého společenského statusu, nebo ryzí touha pomáhat.

A co umělci-filantropové? Jaké jsou jejich motivy?

Nevím, předpokládám ale, že stejné jako u mne, trochu pomoc, trochu zlepšit společenskou situaci.

Budete i nadále dávat své obrazy na dobročinné aukce? Má to podle vás smysl jak pro filantropii, tak třeba pro umění samotné?

Určitě je dál budu do dobročinných aukcí dávat, má to určitě pro filantropii smysl, také tak mohou nepřímo vzniknout nějaké soukromé sbírky nejen mých věcí, takže to určitě má smysl i pro umění jako takové.

bolf

Josef Bolf (1971)

Jeho obrazy jsou jako scénář k postapokalyptickému filmu. Trpící postavy procházejí melancholickou krajinou, uprostřed rozpadlých paneláků posedávají podivní tvorové – napůl lidé, napůl zvířata. Dílo malíře Josefa Bolfa patří k tomu nejzajímavějšímu ze současného českého umění. Vystudoval v devadesátých letech AVU, jeho obrazy vystavují prestižní české i světové galerie. Typické jsou jeho proškrabávané tuše nanesené na vrstvě voskovek, což je technika, kterou si mnoho lidí pamatuje ze základní školy. Využívá ji pro dokreslení jedinečné atmosféry svých obrazů.

 

 

RUBRIKY: