Jaromír 99: O městě versus venkově

V letošním roce proběhne 28. listopadu 2016 již 10. ročník Dobročinné aukce Nadace Via. Jedno ze svých děl věnoval i umělec Jaromír Švejdík alias Jaromír 99. Více informací o Dobročinné aukci naleznete na www.dobrocinnaaukce.cz.

Proč jste věnoval dílo do aukce Nadace Via?

Oslovila mě kamarádka Saša, která v Nadaci pracuje, a protože vím, že na ni je spolehnutí – dělala nám manažerku v kapele Priessnitz – a taky od ní vím, o čem Nadace Via je, rád jsem vyhověl.

Co jste vybral?

Je to z papíru vyřezaný portrét Frídy, hrdinky z Kafkova Zámku. Byla to vlastně přípravná práce ke komiksové adaptaci románu.

Už jste věnoval něco v minulosti?

Každý rok něco rozdám. Nebo kreslím na zakázku, třeba pro Amnesty International jsem dělal portrét Václava Havla.

Zajímá vás, jak je s financemi po aukci naloženo?

Ani ne. Jsem rád, že můžu pomoci dobré věci. Jde o důvěru a taky o to, že v tomhle každý dělá, co umí.

Vám coby umělci někdy někdo nějak pomohl?

U muziky jsem zažil sponzorství, něco za něco, třeba logo na CD. Nebo u tvorby komiksu o Emilu Zátopkovi mě finančně podporoval Olympijský výbor.

Může mecenáš nějak ovlivnit umělce?

Třeba zrovna u toho komiksu o Zátopkovi chtěli lidé z Výboru, aby byl barevný. Tak jsem jim vyhověl, ač jsem do té doby dělal věci jen černobíle.

Nezapomíná se u nás na to, že kultura není luxus, ale nutný základ civilizované společnosti?

Problém spíš vidím v rozdělené společnosti. Ve městě, kdo chce, může být uměním nasycen. Venkov je odkázán na sledování televize. Samozřejmě přeháním. Vidím u nás v Jeseníkách, kolik lidí se snaží něco udělat, aby lidi neseděli u televize nebo v hospodě. Ale že by dostali podporu shora, o tom se jim může leda zdát.

Vybavíte si nějaký konkrétní příklad filantropie v kultuře?

U nás o ničem nevím, ale dost se s komiksy nebo hudbou pohybuji v zahraničí, kde jsou běžná pobytová stipendia. Líbilo by se mi, kdyby třeba město Jeseník nebo Javorník mělo byt pro umělce, který by tu strávil nějaký čas a třeba to pak reflektoval v tvorbě. Tohle je v Německu běžné i na malých městech.

Kterou oblast umění je podle vás třeba nejvíc finančně podporovat?

Takhle bych to nerozděloval. Pro mě jako pro muzikanta by bylo fajn, kdyby v každém městě byl klub, kde by se dalo hrát nebo vystavovat, aby vznikalo zázemí pro nové, mladé, divné. Města raději pořádají pivní slavnosti, kde se „s umělci z Prahy“ můžou vyfotit místní politici, a utratí za tu parádu tolik, kolik by stačilo malému klubu na roční provoz.

www.jiristarha.czJaromír Švejdík (1963) alias Jaromír 99
je hudebník a komiksový kreslíř. Zpívá v kapele Priessnitz, s dalšími hudebními tělesy koncertuje u nás i v zahraničí. Je spoluautorem úspěšných komiksů Alois Nebel (s Jaroslavem Rudišem) a Zátopek (s Janem Novákem). Kreslil storyboardy k filmům Jedna ruka netleská, Samotáři, nebo Grandhotel. Portrét Frídy z jeho komiksové adaptace Kafkova Zámku bude letos k prodeji na dobročinné aukci Nadace Via.

 

 

RUBRIKY: