Chvíli bezdomovcem

Celkem 21 odvážlivců si v noci na pátek zkusilo v Brně roli bezdomovce, když v rámci charitativní akce Noc venku přespali na ulici. Byl mezi nimi i ředitel diecézní charity Brno Oldřich Haičman. Podle mluvčí charity Diany Tuyet-Lan Kosinové bylo v noci kolem osmi stupňů Celsia. Doprovodného programu, který obsahoval hudební vystoupení i film, se zúčastnilo 250 lidí.

Kromě toho příchozí přinesli jídlo a oblečení, které charita shromažďovala pro bezdomovce. „Cílem akce bylo poskytnout veřejnosti možnost zkusit si situaci, v jaké se nacházejí lidé bez střechy nad hlavou,“ uvedla Kosinová.

Čtvrtý ročník akce začal v 17 hodin na prostranství před kostelem sv. Tomáše a Místodržitelským palácem Moravské galerie v Brně. Zahrály kapely Tumpach Kvoč a Hrochansony a v prostorách Místodržitelského paláce se promítaly filmové dokumenty Trvalé bydliště Praha nebo Sametoví lidé. Bylo možné také navštívit tvůrčí dílny nebo mši a pietu za zemřelé bezdomovce.

Doprovodný program trval do 23 hodin, kdy se zájemci uložili ke spánku přímo na ulici. „Loni si ustlalo 50 lidí a do úplného rána navzdory dešti vydrželo 17 statečných. Letos ulehlo 21 lidí a vydrželi všichni,“ řekla Kosinová a doplnila, že zima byla mírnější.

Celý článek si můžete přečíst zde.

RUBRIKY: