Buďte připraveni na odmítnutí

Je to jeden z nejzajímavějších filantropů USA. John Paul DeJoria žil nějaký čas na ulici, ale díky úsilí a nadšení se z ní dostal. Dnes je z něj miliardář, který když založí zemědělskou neziskovku, tak v ní jezdí traktorem.

Když prochází mezi řádky salátů, ředkviček, okurek, keříky rajčat a všelijaké zeleniny a ovoce, připomíná bizarní verzi spasitele v džínách, kovbojských botách a odrbaném tričku. Do Apalačských hor v nejchudším regionu Kentucky i celých USA přinesl jednoduchý nápad a prostředky k jeho naplnění. Žijí tu lidé z bývalých hornických rodin, často nezaměstnaní, z nichž 40 % se pohybuje pod hranicí chudoby a jejich hlavním problémem je nedostatek kvalitního jídla. Proto v roce 2010 – pro ně a s nimi – založil a dodnes vede fascinující neziskovou organizaci Grow Appalachia. Nakoupil pozemky, semena, sazenice i veškeré zahradnické náčiní a sdělil místním, že odteď si budou pěstovat vlastní, zdravé jídlo. Energický John Paul DeJoria nepřijel do Apalačských hor rozdávat hraběcí rady, pomáhá orat, sít i sklízet. Komunita veškerou sklizeň ani nedokáže sníst a část úrody dává do potravinových bank. Grow Appalachia je největším programem svého druhu v USA. Před dvěma lety se vypěstovanou zeleninou a ovocem uživilo 21 600 lidí z regionu. Na záběrech z pole vypadá John Paul DeJoria jako nadšený sedlák. Je to přitom miliardář, který prostřednictvím řady neziskovek jen nadšeně vrací společnosti, co si vydělal. A rozhodně se nedá říct, že měl vždy jen štěstí.

John Paul DeJoria se narodil do chudé imigrantské rodiny italskému otci a řecké matce. S matkou a bratrem vyrůstal sám od svých dvou let ve čtvrti Echo Park v Los Angeles. „Nevěděli jsme, že nic nemáme, protože to nebylo s kým poměřit,“ vypráví v jednom ze svých projevů. Nezaměstnaná matka se nedokázala o syny starat, takže putovali do náhradní rodiny a s maminkou se vídali jen o víkendech. Malý John Paul se rozhodl rodinu zachránit a zkoušel vydělávat na čemkoliv. V devíti letech prodával vánoční přání a vstával ve čtyři ráno, aby před školou roznesl noviny.

John Paul DeJoria zažil život bez práce a domova. Dnes mají jeho firmy John Paul Mitchell Systems a Patrón Spirits Company hodnotu 3 mld dolarů.

John Paul DeJoria zažil život bez práce a domova. Dnes mají jeho firmy John Paul Mitchell Systems a Patrón Spirits Company hodnotu 3 mld dolarů.

Ovšem peněz nikdy nevydělal dost a nedařilo se mu ani ve škole. Jednou mu nad hlavou prohlásil matikář: „Z tohohle nikdy nic nebude.“ V sedmnácti absolvoval na střední škole a nastoupil na dva roky k mariňákům. Na univerzitu neměl peníze, a tak začal prodávat encyklopedie. V roce 1971 se stal prodejcem vlasových přípravků Redken, ale o čtyři roky později ho vyhodili. A vyhazovali ho i z jiných zaměstnání. Jeho tehdejší žena se rozhodla, že s ním a jejich dvouapůlletým synem už nechce žít, a opustila je. Neměl ani na nájem, ani na jídlo. Sbíral plechovky od coca coly, dva centy za malou, pět za velkou. Stejně skončil se synkem na ulici a několik měsíců bydleli spolu v autě, John Paul na předních sedadlech, synek na zadních. Zaparkoval na Mulholland Drive, protože tam je bezpečno. Známá, která ho tam viděla, mu nabídla bydlení na pár měsíců zdarma.

Sedm stovek

A pak se hra otočila. Seznámil se se svým doživotním kamarádem Paulem Mitchellem a rozhodli se založit spolu byznys. Každý schrastil 350 dolarů a za 700 dolarů vyrobili několik lahviček vzorků šamponů pro kadeřnické salony. Na rozdíl od tehdejšího zvyku mýt hlavu dvakrát, tenhle šampon stačilo použít jen jednou. John Paul se znovu vydal ode dveří ke dveřím a posbíral objednávky. Vznikla firma John Paul Mitchell Systems, která dnes každoročně vydělá přes 900 milionů dolarů. V roce 1989 Paul Mitchell zemřel a do firmy nastoupil jeho syn Angus. Ve stejný rok John Paul založil firmu na tequilu Patrón Spirits, které se dnes prodává kolem dvou a půl milionu lahví ročně. Založil po USA také přes sto kadeřnických škol. Podle informací Forbesu z roku 2010 měl majetek Johna Paula DeJoria hodnotu 4 miliard dolarů.

Ani nejhůř rozdané karty by člověk neměl pokládat hned. John Paul DeJoria vystoupal mezi miliardáře, má oslnivý dům v texaském Austinu, půvabnou ženu, bývalou playmate Eloise, soukromý vlakový vagon a tři soukromá letadla, nicméně jeho srdce pro lidi, kteří mají zrovna smůlu, zůstalo otevřené. V roce 2011 podepsal slavnou výzvu The Giving Pledge a ve stejný rok založil nadaci s flagrantním názvem Peace, Love and Happiness, prostřednictvím které začal investovat do neziskovek, které se držely jím prosazovaných hodnot; udržitelnosti, sociální odpovědnosti a přátelství ke zvířatům. Zvláštní slabost má John Paul DeJoria pro nezaměstnané a bezdomovce. V každém svém výstupu k tématu filantropie opakuje, že největší podporu by měli získat lidé, kteří dokážou pro ostatní vytvořit pracovní místa. Americké vládě i OSN je poradcem na poli udržitelných energií, managementu i motivačních školení.

Vyhýbá se pokročilým technologiím, telefon má starý, tlačítkový. Většina jeho oblečení je černá, aby se nemusel zabývat, jestli kousky k sobě padnou, a nemusel je často prát. Doma zaměstnává špičkového kuchaře, takže prý nemusí klíčové lidi zvát do vyhlášených restaurací. Zve je domů. Tak jako dokázal urputně obcházet domy s nabídkami, dnes je stejně urputný filantrop. Jeho krédem je, že úspěch, o který se člověk nepodělí, je neúspěch. Podomní prodej ho prý naučil zaujmout během pár vteřin, než lidé zavřou dveře. A pak překonávat odmítnutí. „Čeká vás spousta odmítnutí. Buďte na to připraveni. Ať to bude sebevíc hrozné, nesmí vás to dostat a ovlivnit. Pořád pokračujte dopředu k tomu, co chcete. Musíte být stejně nadšení u dveří s číslem sto jako u těch s číslem jedna.“


img_0230John Paul Dejoria (1944)

se narodil do řecko‑italské migrantské rodiny v losangeleské čtvrti Echo Park. Vyrůstal s nezaměstnanou matkou a bratrem, posléze byly děti umístěny do pěstounské rodiny. V dětství si vydělával podomním obchodem. Prošel řadou neúspěšných zaměstnání, nějaký čas žil se synem v autě. V roce 1980 založil s přítelem firmu John Paul Mitchell Systems na vlasové přípravky. O devět let později založil firmu The Patrón Spirits Company na výrobu tequily.

 

 

RUBRIKY: