Háčkováním k filantropii

Lenka je nenápadná, mladá dívka. Pochází ze sociálně slabší rodiny a má zdravotní postižení. Přesto dokázala uspořádat jednu velkou filantropickou akci, která pokračuje dál.

Na loňskou cenu Via Bona byla do užšího výběru v kategorii Mladý srdcař nominována i dnes dvacetiletá Lenka Martinková z Brandýsa nad Labem. Lenka nakonec cenu nevyhrála, naši pozornost si ale zaslouží.

Lenka se před dvěma lety účastnila projektu Mladí filantropové, který je zaměřený na rozvoj dobročinných dovednolenka_martinkovastí mezi mladými lidmi ohroženými sociálně nežádoucími jevy a sociálním vyloučením. Z 50 účastníků jej loni dokončilo pouze 12, a to s různými výsledky. Většina účastníků potřebovala pomocnou ruku, Lenka byla jiná. Nepotřebovala od instruktorů žádnou podporu –  metodickou, strategickou či materiální.

Lenka Martinková sama vymyslela a naplánovala mini-projekt Háčkování pro nedonošená miminka v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi. Na řadě míst v Česku háčkování pro nedonošeňátka koordinovalo sdružení Nedoklubko, ale v tomto polabském regionu byla Lenka první.

Lenka úplně sama zorganizovala nábor desítek dobrovolníků a několika sponzorů, s jejichž pomocí vznikaly oblečky pro čerstvě narozené děti z porodnice kolínské nemocnice. Součástí jejího projektu byl také prodej vlastních háčkovaných výrobků, čímž získávala prostředky na další materiál. Při několika společných akcích se také vybírala finanční podpora od drobných dárců. A co víc, svůj mini-projekt pak sama propagovala v lokálních médiích. Ve Zprávičkách České televize – Déčko o ní udělali reportáž.

„Lenka dokázala přesvědčit správce zámku, aby ji bezplatně pronajal prostor, sehnat kapelu, sponzora, materiál, háčky i občerstvení, komunikovat s firemním dárcem i porodnicí a k tomu všemu se chodit do školy a starat o příjem rodiny,“ říká o Lenčiných úspěších instruktor Filip Smoljak, který ji na Mladého srdcaře roku nominoval.

Chudoba a odhodlání

Lenka-Fresh-senior-festivalRodina Lenky Martinkové ví, co je to chudoba. Lenka proto vypomáhá mamince jako průvodkyně po boleslavských kostelech, často chodí na brigádu, aby se rodina uživila. Přesto se Lenka výdělků ze svého háčkovacího mini-projektu vzdává.

Svým projektem Lenka Martinková nepomohla jen kolínské neonatologii a Nedoklubku, ale přispěla i k obohacení komunitního života na Brandýsku. Mezi háčkující přilákala i neháčkaře a seniory. „I ze zbytků nekousavých akrylových přízí se dají vytvořit dárečky pro nedonošeňátka a jejich rodiče,“ míní Lenka.

Lenka Martinková sice cenu Via Bona Mladý srdcař nevyhrála, ale nevzdala to. Její projekt žije dál a ona sama své know-how, jak by oni sami mohli zorganizovat dobročinný projekt, sdílí s dalšími mladými lidmi s vážnými problémy.

„Určitě budu dál pokračovat, ať sama za sebe, nebo s dalšími podobně smýšlejícími tvořivci. Kromě háčkování pro miminka mě v poslední době zaujal projekt Knit A Square, pomáhající potřebným dětem v Africe – ze čtverců se později sešívají deky, svetry apod.,” svěřuje se svým plánem Lenka Martinková.

Přejeme jí hodně zdaru a úspěchů!

RUBRIKY: